Kufijtë e Australisë do të rihapen për turistët plotësisht të vaksinuar

08:50 | 7 Shkurt 2022

Australia ka njoftuar rihapjen e kufijve të saj për turistët e vaksinuar dhe mbajtësit e tjerë të vizave për herë të parë në pothuajse dy vjet.

“Nëse jeni të vaksinuar dyfish, ne ju mirëpresim përsëri”, ka thënë kryeministri Scott Morrison.

Rihapja, më 21 shkurt, do të jetë një lajm i mirëpritur për shumë sektorë, përfshirë arsimin ndërkombëtar.

Ndryshe, Australia ka pasur disa nga kontrollet më të rrepta kufitare në botë gjatë gjithë pandemisë së coronavirusit.

Vendi ka raportuar deri më tani më shumë se 2.7 milionë raste të coronavirusit dhe 4,248 vdekje të lidhura me Covid-19, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Gati 80% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale