Kryeministri izraelit përballet me fundin e qeverisjes në votimin parlamentar për qeverinë e re

17:28 | 8 Qershor 2021

Kryeministri Benjamin Netanyahu u përball me një fund të pushtetit të tij të gjatë në Izrael të dielën kur legjislatura e vendit voton për miratimin e një qeverie të pabesueshme të partive të ndryshme që u bashkuan për ta ulur atë.

“Po ndodh!” Kreu i opozitës Yair Lapid i partisë qendrore Yesh Atid shkroi në Twitter të martën pasi kryetari i parlamentit njoftoi seancën e posaçme të 13 qershorit, transmeton arbresh.info

Ndërsa gjërat qëndrojnë, koalicioni i partive të krahut të djathtë, të majtë, centrist dhe arab komandon një shumicë në Knesset me 120 anëtarë dhe do të betohet në të njëjtën ditë pasi të miratohet, me nacionalistin Naftali Bennett që do të bëhet kryeministër.

“Qeveria e unitetit është në rrugën e saj, për të mirën e qytetarëve të Shtetit të Izraelit,” shkroi Lapid në Twitter.

Me kalimin e kohës për Netanyahun, anëtarët e partisë së tij të krahut të djathtë Likud thanë se ai do të luftojë deri në fund për të provuar miratimin e tij, por përpjekjet për të bindur anëtarët e koalicionit të ri të kundërshtojnë ë kanë qenë të pasuksesshme deri më tani.

Nëse zbritet në stolat e opozitës, Netanyahu, 71, ka të ngjarë të vazhdojë me një mesazh që qeveria e re do të pengohet nga anëtarët e saj të majtë nëse nevojiten hapa ushtarakë kundër armiqve të Izraelit. Ai është zotuar ta rrëzojë atë shpejt.

Aleanca mund të jetë e brishtë, me anëtarët – përfshirë një parti arabe për herë të parë në historinë e Izraelit – që kanë pak të përbashkëta përveç dëshirës për të përjashtuar Netanyahu, i cili ka qenë në detyrë nga viti 2009.

Nën një marrëveshje “rotacioni”, Bennett, një ish-ministër i mbrojtjes dhe një milioner i teknologjisë së lartë, do të shërbejë deri në vitin 2023 si kryeministër para se të marrë Lapid, dikur një mikpritës i njohur televiziv.

Me marrëveshje në koalicionin e gjerë të vështirë për çështje madhore të tilla si konflikti izraelito-palestinez dhe zgjidhja hebraike në Bregun Perëndimor të okupuar, udhëheqësit e saj kanë thënë se ajo do të përqendrohet kryesisht në politikën ekonomike dhe sociale.

Për mbështetësit bazë të Netanyahut, të quajtur “Bibi-ists”, ai mbetet një udhëheqës luftarak i ashpër për sigurinë dhe një fortesë kundër presionit ndërkombëtar për çdo hap të guximshëm në diplomacinë e Lindjes së Mesme që mund të çojë në një shtet palestinez.

Kundërshtarët e tij kanë përmendur gjyqin e tij për korrupsion, në të cilin ai ka mohuar çdo keqbërje, si një arsye kryesore pse Izraeli ka nevojë të zëvendësojë udhëheqësin e tij me jetë më të gjatë, duke argumentuar se Netanyahu mund të përdorë një term të ri për të ligjësuar imunitetin për të mbrojtur veten.

I dobësuar nga akuzat për ryshfet, mashtrim dhe prishje të besimit që përfshinin favor të pretenduar për manjatët e medias dhe dhurata të shtrenjta që ai mori, Netanyahu dhe aleatët e tij – si dhe rivalët e tij – kishin dështuar të fitonin një shumicë qeverisëse në katër zgjedhje gjatë dy viteve të fundit./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara