Krijuesit e vaksinës së Covidit krijojnë vaksinën e Sklerozës Multiple

13:39 | 13 Janar 2021

Ekspertët prapa vaksinës së BioNTech kanë zhvilluar edhe një vaksinë tjetër që pretendojnë se e kurojnë Sklerozën Multiple (MS) tek minjtë.

Vaksina e re e MS punon në një mënyrë të ngjashme sikurse vaksina e koronavirusit, prodhuar në bashkëpunim me gjigantin amerikan farmaceutik Pfizer, transmeton portal arbresh.info

Një pjesë e materialit gjenetik e njohur si mRNA futet në krahun e një personi dhe detyron qelizat e veta të trupit të prodhojnë një proteinë që i jep imunitet.

Në rastin e vaksinës së koronavirusit, kjo proteinë imiton gozhdën e spikatur të virusit, duke filluar sistemin imunitar për të filluar prodhimin e antitrupave.

Nëse një person më vonë kontrakton koronavirusin, sistemi imunitar krijon me shpejtësi përsëri antitrupa dhe lufton infeksionin para se të mund të mbahet ose përhapet.

Në rastin e vaksinës MS, teknologjia mRNA ndalon sistemin imunitar të trupit të sulmojë neuronet në tru dhe palcën kurrizore e cila parandalon humbjen eventuale të funksionit trupor.

Provat klinike mbi minjtë zbuluan se injeksioni shëroi gjendjen, ndaloi përparimin e sëmundjes dhe rivendosi disa aftësi motorike që kishin humbur tashmë.

Injeksioni i koronavirusit BioNtech është 95 për qind efektive dhe ishte vaksina e parë mARN që ka marrë ndonjëherë miratim për përdorim njerëzor jashtë provave klinike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara