Koronavirusi ‘anglez’ arrin edhe në Slloveni

00:37 | 21 Janar 2021

Në Slloveni, një lloj i ri i koronavirusit është zbuluar në një mostër laboratorike, e ngjajshme me atë që është zbuluar në Angli.

Sipas studimeve, ky lloj i koronavirusit është më ngjitës në krahasim me llojin e parë të Covid-19, transmeton portali arbresh.info

Laboratori Kombëtar për Shëndetin, Mjedisin dhe Ushqimin konfirmoi për agjencinë STA se një koronavirus i ri, shumë i ngjashëm me llojin e ri nga Anglia, u gjet në mostrën e shtupës nga një person i cili mbërriti nga Anglia.

Pjesët e mostrës që ata arritën të analizojnë deri më tani përputhen në mënyrë të përkryer me llojin anglez, por ata nuk arritën të marrin të gjithë sekuencën e gjenomit, kështu që tani për tani nuk mund të konfirmohet më shumë.

Shtohet se forma e llojit të ri të virusit mbi të cilin duhet të veprojnë antitrupat mbeti e njëjtë, megjithë mutacionet, siç dëshmohet nga rastet nga Anglia, ku nuk u vunë re ndonjë infeksion i ri me llojin e ri te njerëzit që ishin tashmë të infektuar me virus i vjetër.

Është përcaktuar gjithashtu që antitrupat e shkaktuar nga infeksioni i parë mbrojnë gjithashtu nga lloji i ri, që do të thotë se vaksina është gjithashtu efektive kundër llojit të ri./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara