Google ADS

Koreja e Veriut paralajmëron se lufta bërthamore ‘mund të shpërthejë çdo moment’

14:25 | 17 Tetor 2017

Koreja  e Veriut ka paralajmëruar që lufta bërthamore mund të shpërthejë çdo moment, ndërsa pretendon që është duke zhvilluar një raketë që mund të arrijë bregun Lindor të SHBA-ve.

Pheniani ka thënë që i tërë kontinenti amerikan është brenda rrezes së tyre dhe ka kërcënuar me dënim të rëndë Amerikën, nëse ajo guxon të pushtojë territorin e shenjtë, transmeton portali arbresh.info

Deklarata drithëruese vjen pasi një zyrtar i Koresë së Veriut pretendoi se kombi i fshehtë po ndërtonte një raketë të aftë për të udhëtuar më shumë se 6.000 kilometra.

Raketa e re do të ishte e aftë të arrinte edhe bregun lindor të SHBA-së, një nga zyrtarët e Kim Jong-un pretendon.

Ndërkohë edhe Rusia e BE-ja kanë nënshkruar dekrete për t’i vendosur vendit autoritar sanksione të reja ekonomike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale