Koreja e Veriut lëshon një raketë ‘të dyshimtë’ në brigjet lindore

16:29 | 7 Maj 2022

Koreja e Jugut dhe Japonia njoftuan se Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë “të dyshimtë” në drejtim të Detit Lindor (Deti i Japonisë), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të bërë nga zyrtarët e Koresë së Jugut, nuk është specifikuar se sa larg është lëshuar raketa në brigjet lindore të Koresë së Veriut dhe për çfarë lloj rakete bëhet fjalë.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë gjithashtu deklaroi se raketa e lëshuar mund të jetë balistike.

Me testin e fundit, Koreja e Veriut kreu testin e 15-të që nga fillimi i vitit 2022.

Shpërndaje në rrjete sociale