Koalicioni arab thotë se do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të rivendosur stabilitetin në Aden

08:43 | 30 Janar 2018

Koalicioni arab kërkoi të martën një armëpushim të menjëhershëm në kryeqytetin e përkohshëm të Jemenit Aden, duke thënë se do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të rivendosur sigurinë.

“Koalicioni rinovon thirrjen e vet për të gjitha palët për të dhënë armëpushim menjëherë dhe për t’i dhënë fund të gjitha formave të konfliktit të armatosur”, thuhet në një deklaratë nga agjencia SPA Saudite, transmeton portali arbresh.info.

“Koalicioni pohon se do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të rikthyer sigurinë dhe stabilitetin në Aden”, thuhet në deklaratë.

Pati keqardhje që të gjitha palët nuk u përgjigjën thirrjeve të mëparshme për përmbajtje dhe qetësi.

Ai gjithashtu u bëri thirrje popullit të Jemenit të përqëndrohet në qëllimet kryesore të rivendosjes së legjitimitetit në vend dhe ruajtjen e shtetit.

Zëdhënësi i aleancës Col. Turki Al-Maliki tha të hënën se më shumë se 19 anije janë në portet e Jemenit që mbajnë ndihmë humanitare për popullin të Jemenit.

Maliki tha se koalicioni u bëri thirrje të gjitha komuniteteve politike dhe shoqërore në Aden për qetësi dhe për të bashkëpunuar me qeverinë legjitime.

Beteja duhet të fokusohet kundër militanteve të Houthit, theksoi ai.

Ai gjithashtu mohoi dallimet me Emiratet e Bashkuara Arabe./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara