Koalicioni arab deklaron qytetin jemen zonë ushtarake

08:47 | 13 Shkurt 2017

Koalicioni i udhëhequr nga sauditët ka deklaruar qytetin jemen të Hodeiah zonë ushtarake, duke u kërkuar civilëve që janë në pjesë e udhëhequr nga houthit të qëndrojnë nëpër shtëpitë e tyre.

Ditë më parë Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar që sulmet ajrore mund të ngujojnë civilët dhe të pengojnë përpjekjet për ndihmë, transmeton portali arbresh.info.

Koalicioni ushtarak kryesisht i përbërë nga shtete të Gjirit Arab ka thënë në deklaratë që civilët e Hodeiah duhet të “rrinë në shtëpitë e tyre dhe të shmangin përleshjet” dhe se qyteti do të deklarohet zonë ushtarake nga e hëna deri në njoftimin e radhës./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara