Kërcënohet deputeti pasi e quajti Erdoganin “diktator fashist”

22:08 | 30 Tetor 2017

Zëdhënsi i Presidentit Recep Tayyip Erdogan ka kërcënuar një deputet të shquar të opozitës me veprim ligjor, pasi ai e kishte quajtur Erdoganin “diktator fashit”.

Në disa prej kritikave më të ashpëra drejtuar Erdoganit, Bulent Tezçan, zëdhënës i Partisë Republikane Popullore të opozitës, ka thënë se “ai ka krijuar një atmosferë frike në Turqi”, transmeton portali arbresh.info

“Nëse përpiqesh të trembësh njerëzit dhe të krijosh një atmosferë të frikshme duke treguar ligjin, në nuk do të mposhtemi”, tha ai.

Personi që fyen presidentin në Turqi mund të dënohet deri në 4 vite burg./harbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale