Kanada e gjen të pamundur të largojë qytetarët e saj nga Afganistani

22:23 | 19 Gusht 2021

Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka thënë se nuk ka gjasa që Kanadaja të jetë në gjendje të evakuojë me siguri të gjithë kanadezët dhe aleatët e saj nga Afganistani për shkak të kontrollit të talebanëve në Kabul.

“Do të jetë shumë, shumë e vështirë për të larguar të gjithë njerëzit tanë”, tha ai, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Ne do të marrim disa, sigurisht, por për të nxjerrë shumë njerëz jashtë, aq sa duam, do të jetë pothuajse e pamundur në javët e ardhshme”.

Komentet e Trudeau vijnë nga një ndalesë fushate në British Columbia. Udhëheqësi liberal po kërkon një mandat të tretë si kryeministër në zgjedhjet federale të vjeshtës.

Kanada ka dërguar avionë masivë transporti në Kabul, tha Trudeau.

“Kufiri, megjithatë, nuk është në kapacitetin kanadez ose transportin ajror kanadez; kufiri për nxjerrjen e njerëzve është fakti se talebanët vazhdojnë të bllokojnë hyrjen për afganët, “tha ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara