Italia bëhet me dhomë përqafimi për të moshuarit në shtëpitë e pleqve

13:04 | 13 Janar 2021

Në shtëpinë e të moshuarve në qytetin e Italisë, Montefalcione, është krijuar “dhomë përqafimi” për banorët e qytetit të cilët nuk kanë mundur të përqafojnë të afërmit e tyre për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Propozimi u dha nga Konsorciumi A5 i Shërbimeve Sociale Irpinia në rajonin Avellino, në jug të vendit.

Me këtë zbatim u mundësohet njerëzve që jetojnë në shtëpinë e të moshuarve të përqafojnë, të flasin dhe të shtrëngojnë duart me të afërmit e tyre.

“Dhomat e Përqafimit” janë provuar dhe testuar në shumë qendra në Italinë veriore.

Për të hyrë në këto dhoma me pjesë plastike, vizitorët veshin rroba mbrojtëse.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara