Google ADS

Irani kap cisternën amerikane të naftës pranë Omanit

23:23 | 11 Janar 2024
E.H

Irani ka kapur një cisternë nafte me flamur të Ishujve Marshall në Gjirin e Omanit.

Burra të armatosur të veshur me maska thuhet se hipën në anijen St Nikolas, afër portit të Omanit të Soharit, dhe e urdhëruan atë të lundronte në një port iranian.

Media shtetërore iraniane, duke cituar marinën, tha se konfiskimi ishte hakmarrje për anijen dhe naftën në të cilën ajo kishte në bord, të cilat ishin konfiskuar vitin e kaluar nga SHBA-ja.

St Nikolas ishte në tranzit midis portit irakian të Basrës dhe destinacionit të synuar në Turqi.

Operacionet e Tregtisë Detare në Mbretërinë e Bashkuar njoftuan të enjten se kishte marrë një raport se katër deri në pesë “persona të paautorizuar”, që thuhet se mbanin “uniforma të zeza të stilit ushtarak me maska të zeza”, kishin hipur në anije në orën 03:30.

Shpërndaje në rrjete sociale