Google ADS

Hamasi akuzon Izraelin për katastrofë humanitare në Rafah

14:19 | 7 Maj 2024
A Z

Hamasi deklaroi se hyrja e Izraelit në Rafah përbën një “katastrofë humanitare”, duke paraqitur “një kërcënim të drejtpërdrejtë për më shumë se 1.5 milionë palestinezë të zhvendosur”.

Grupi militant tha në një deklaratë se Forcat Mbrojtëse të Izraelit (IDF) “filluan një agresion tokësor” në Rafah, ku trupat izraelite morën kontrollin e anës palestineze të pikës kufitare me Egjiptin, shkruan CNN.

Në një deklaratë të veçantë, Ministria e Brendshme dhe Siguria Kombëtare e Gazës paralajmëroi se “mbyllja e kalimit Rafah në kontekstin e kushteve katastrofike në Rripin e Gazës përkeqëson krizën humanitare dhe izolon plotësisht Rripin nga bota e jashtme. Ai përfaqëson një politikë ndëshkimi kolektiv ndaj më shumë se 2 milionë njerëzve”.

Ministria e përshkroi kalimin si “një litar kryesor shpëtimi për qytetarët në Rripin e Gazës”, i cili “nuk përfaqëson asnjë kërcënim për pushtimin izraelit”./abcnews.al

 

Të ngjashme