Gjermania e shpall të jashtëligjshëm grupin neo-nazist Hammerskins

19:33 | 19 Shtator 2023

Gjermania ka nxjerrë jashtë ligjit Hammerskins, një grup neo-nazist i njohur për rolin e tij në organizimin e koncerteve të ekstremit të djathtë dhe shitjen e muzikës raciste.

Masa dha “një sinjal të qartë kundër racizmit dhe antisemitizmit”, tha ministri i brendshëm gjerman.

Autoritetet bastisën rezidencat e 28 anëtarëve kryesorë të grupit në të gjithë vendin, shkruan SkyNews transmeton Arbresh.info.

Hammerskins, e themeluar në SHBA në fund të viteve 1980, mendohet të ketë rreth 130 anëtarë në Gjermani.

Autoritetet gjermane e përshkruan ndalimin si “një goditje të fortë kundër ekstremizmit të organizuar të krahut të djathtë” dhe thanë se po i jepte fund “veprimeve çnjerëzore të një shoqate neo-naziste aktive ndërkombëtare”.

“Ekstremizmi i krahut të djathtë mbetet kërcënimi më i madh ekstremist për demokracinë tonë. Kjo është arsyeja pse ne vazhdojmë të veprojmë me shumë vendosmëri,” tha ministrja e brendshme gjermane Nancy Faeser.

Një qëllim kryesor i grupit Skinhead ishte të përdorte koncerte për të përhapur ideologjinë e tij të ekstremit të djathtë, tha ajo.

Hammerskins ishte shumë i përfshirë në krijimin e etiketave muzikore neo-naziste, shitjen e disqeve antisemitike dhe organizimin e ngjarjeve klandestine muzikore.

Për shembull, grupi ka qenë i lidhur me një vend të quajtur Hate Bar në shtetin perëndimor gjerman të Saarland, ku policia bëri arrestime për shfaqjen e simboleve të ndaluara gjatë koncerteve të ekstremit të djathtë deri në prill të këtij viti.

Autoritetet gjermane thanë se kishin punuar ngushtë me homologët e tyre në Shtetet e Bashkuara përpara ndalimit.

Hammerskins u themelua në Teksas në 1988 dhe u përhap në SHBA dhe disa vende të tjera. Ajo ka një strukturë nga lart-poshtë, me të ashtuquajturin Komb i lëkurës së Çekiçit si ombrellën globale të degëve të saj kombëtare.

Sipas autoriteteve gjermane, Hammerskins ka qenë aktive në vend që nga fillimi i viteve 1990 dhe ishte një nga organizatat më me ndikim të ekstremit të djathtë në Evropë.

Ai ishte i ndarë në 13 kapituj rajonalë që në disa raste përdornin emra që i referoheshin Gjermanisë naziste. Kapitujt vepronin në të gjithë vendin në një strukturë të ngjashme me bandat e motoçiklistëve.

Në një ngjashmëri tjetër me çiklistët, ata thuhet se u kërkuan anëtarëve të rinj të përfundonin disa hapa inicimi përmes grupit të tij mbështetës Crew 38, i cili gjithashtu është ndaluar.

Bastisjet e policisë kishin në shënjestër drejtuesit e kapitujve në 10 shtete gjermane, me qëllim sekuestrimin e aseteve që i përkisnin grupit. Disa anëtarë të grupit kishin licenca për të mbajtur armë, raportuan mediat gjermane.

Anëtarët i referohen njëri-tjetrit si “vëllezër” dhe e shohin veten si “elitën e skenës ekstremiste të krahut të djathtë skinhead”.

Agjencia e brendshme gjermane e inteligjencës tha më parë se grupi kishte ngritur gjithashtu ngjarjen më të madhe të arteve marciale të ekstremit të djathtë në Gjermani, të quajtur Fight of the Nibelungs, e cila është e ndaluar që nga viti 2019.

Por Hammerskins vazhdoi të organizonte koncerte që përfshinin një sërë grupesh neo-naziste.

Ndalimi është hera e 20-të që një shoqatë ekstremiste e krahut të djathtë është nxjerrë jashtë ligjit në Gjermani, tha ministria e brendshme.

Hammerskins ishte organizata e fundit e madhe e krahut të djathtë skinhead në Gjermani, pasi një grup tjetër, Blood and Honour, ishte shpallur jashtë ligjit në vitin 2000.

Blood and Honor kishte kontakte të ngushta me anëtarët e një grupi neo-nazist që kreu 10 vrasje me motive racore në Gjermani.

Në vitin 2020, vendi ndaloi Combat 18, një tjetër grup neo-nazist i përfshirë në koncerte të ekstremit të djathtë.

Agjencia e brendshme e inteligjencës gjermane vlerëson se janë 38,800 njerëz në skenën ekstremiste të krahut të djathtë të vendit, me më shumë se një e treta e tyre të konsideruar “potencialisht të dhunshëm”.

Shpërndaje në rrjete sociale