Gjermanët që refuzojnë karantinën do të vendosen në qendrat e paraburgimit

00:44 | 18 Janar 2021

Gjermanët që refuzojnë vazhdimisht të hyjnë në karantinë pasi të jenë ekspozuar ndaj koronavirusit do të mbahen në qendrat e paraburgimit sipas rregullave të reja të hartuara nga autoritetet rajonale.

Ekspertët ligjorë thonë se qendrat e paraburgimit lejohen nga kompetencat emergjente të dhëna autoriteteve gjermane gjatë një pandemie, transmeton portal arbresh.info

Shteti lindor i Saksonisë, ku spitalet kanë qenë duke luftuar për të përballuar një nga shpërthimet më të këqija të koronavirusit në vend, ka konfirmuar planet për të mbajtur ndërprerësit e karantinës në një pjesë të rrethuar të një kampi refugjatësh.

Gjermani, mbi 2 milionë persona të infektuar me Covid

Saksonia është vendosur të ndërtojë qendrën javën e ardhshme. Shteti rajonal ka theksuar se struktura do të përdoret vetëm për njerëzit që kanë thyer vazhdimisht rregullat rreth karantinës.

Tre shtete tjera, Baden-Ëurttemberg, Brandenburg dhe Schlesëig-Holstein, gjithashtu kanë krijuar tashmë objekte të tilla, shkruan Die Welt.

Është e paqartë se sa njerëz kanë refuzuar të ndjekin rregullat e karantinës në Gjermani. Por disa shtete kanë thënë se nuk kanë në plan të krijojnë ambiente të ngjashme paraburgimi për shkak të faktit se numri i njerëzve që kanë thyer rregullat është i vogël./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara