Gjermanët ende të pavendosur se për kë do të votojnë

23:54 | 14 Shtator 2021

Zgjedhjet në Gjermani janë shumë afër, por numri i votuesve të pavendosur ka arritur një nivel rekord.

Sipas një sondazhi të kryer nga Allensbach për gazetën konservatore Frankfurter Allgemeine Zeitung është gjetur se vetëm 60 përqind e votuesve janë të vendosur të marrin pjesë në zgjedhje, por ata mbesin të pavendosur se për kë do të votojnë, shkruan Reuters, transmeton portal arbresh.info

Kjo do të thotë se 40% e votuesve janë ende të pavendosur, nga 35% në këtë pikë të fushatës zgjedhore në 2017 dhe nga vetëm 24% në 2013.

Si arsye kryesore për pavendosmërinë e tyre është se asnjë nga kandidatët kryesorë që konkurojnë për të zëvendësuar Angela Merkel nuk është bindës.

Disa të anketuar gjithashtu thanë se pavendosmëria e tyre buronte nga fakti se shumë gjëra mund të ndodhin disa ditë para zgjedhjeve. Të tjerët thanë se nuk ishin të sigurt se si partia për të cilën ata ishin të prirur të mbështesnin mund të sillej në bisedimet e ardhshme të koalicionit.

Një tjetër sondazh i Forsa për televizionin RTL tregoi se konservatorët e Merkel me kandidatin e tyre kryesor Armin Laschet kishin fituar dy pikë në javë për të arritur në 21%.

Por Social Demokratët e qendrës së majtë dhe kandidati i tyre kryesor Olaf Scholz, zëvendëskancelari aktual dhe ministri i financave, mbetën në pozicionin më të qëndrueshëm.

Të gjitha partitë kanë përjashtuar mundësinë për të punuar me AfD të ekstremit të djathtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara