Gaz lotsjellës dhe topa uji në protestën kundër vaksinimit në Athinë

22:24 | 29 Gusht 2021

Policia greke ka përdorur gaz lotsjellës dhe topa uji në qendër të Athinës, ku edhe po protestohej kundër vaksinimit të detyrueshëm kundër koronavirusit.

Më shumë se 7 mijë njerëz u mblodhën para Parlamentit në qendër të Athinës për të protestuar, shkruan Reuters, transmeton portal arbresh.info

Në Greqi, rreth 5.7 milionë qytetarë nga 11 milionë janë vaksinuar plotësisht, dhe sondazhet tregojnë se shumica e grekëve mbështesin vaksinimin e detyrueshëm për grupe të caktuara siç janë punonjësit e shëndetit dhe stafi i shtëpisë.

Greqia vazhdon të shënojë rritje të rasteve me koronavirus, kryesisht të infektuar me variantin ngjitës Delta./arbresh.info/