Forcat ruse përparojnë në Luhansk, marrin dy vendbanime të tjera

09:04 | 23 Qershor 2022

Trupat ruse kanë marrë përkohësisht dy vendbanime të tjera në rajonin e Luhansk, duke vrarë një person dhe duke plagosur tre në Lysychansk.

Zhcillimin e fundit e ka bërë me dije shefi i administratës ushtarake rajonale, Serhii Haidai.

Më 22 qershor, pushtuesit rusë pushtuan përkohësisht Loskutivka dhe Rai-Oleksandrivka në rajonin e Luhansk.

“Megjithatë, ne vazhdojmë të pengojmë rusët në Sievierodonetsk dhe Syrotyne, duke zmbrapsur sulmet nga Zolote dhe Vovchoyarivka. Pushtuesit po shkatërrojnë industrinë në Sievierodonetsk”, thuhet në deklaratë.

Lysychansk u bombardua disa herë më 22 qershor. Një shkollë e qytetit u dëmtua. Një person ka mbetur i vrarë dhe tre janë plagosur në qytet./ abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale