Google ADS

Fermerët polakë protestojnë kundër Marrëveshjes së Gjelbër

14:44 | 10 Maj 2024
K.B

Qindra fermerë polakë dhe përfaqësues të sindikatave protestuan sot nga sheshi qendror Zamkowi në Varshavë në shenjë proteste kundër Marrëveshjes së Gjelbër.

Demonstratat nën sloganin “Poshtë Marrëveshja e Gjelbër” u organizuan nga Sindikata e Solidaritetit dhe dega e saj e bujqësisë.

Demonstruesve iu bashkuan politikanë të lartë të partisë kryesore aktuale të opozitës Pravo i Pravda (PiS), duke përfshirë liderin e saj Jaroslav Kaczynski, i cili ishte në pushtet kur u prezantua Marrëveshja e Gjelbër./abcnews.al