Erdogan sulmon të rinjtë e komunitetit LGBT

18:40 | 2 Shkurt 2021

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sulmuar lëvizjen LGBT-i mes një proteste studentore.

Erdogan vlerësoi krahun e të rinjve të partisë së tij, AKP për bartjen e “historisë së lavdishme të këtij kombi” dhe jo “të rinjtë e komunitetit LGBT”, shkruan bbc transmeton portali arbresh.info

Të shtunën katër studentë u arrestuan në Stamboll për një pjesë të veprës artistike që thuhet se kombinonte simbolet LGBT me një imazh të një ueb-faqeje islamike.

Kishte më shumë protesta në Universitetin Bogazici pas fjalimit të Erdoganit. Një total prej 159 personash u arrestuan – edhe pse më vonë u lanë të lirë.

Homoseksualiteti është i ligjshëm në Turqi, por kundërshtimi zyrtar ndaj komunitetit LGBT është rritur në vitet e fundit. “Marshimi i Krenarisë” së Stambollit u ndalua për pesë vjet me radhë deri në vitin 2019. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara