Elon Musk shpallet i pafajshëm për mashtrim me postimin e tij në Twitter

11:05 | 4 Shkurt 2023

Themeluesi i Kompanisë “Tesla”, Elon Musk është liruar nga akuzat që lidhej nga një postim i tij në Twitter, në të cilin shkroi se “ka mjetet e siguruara” për të privatizuar kompaninë.

Musk u ballafaqua me padi nga ortakët e kompanisë “Tesla”, të cilët thanë se i ka mashtruar me postimet e tij në gusht të vitit 2018.

Mirëpo, blerja e propozuar prej 72 bilion dollarësh nuk u materializuar asnjëherë.

Në qoftë se, juria e San Franciskos e kishte shpallur fajtor, ai do të urdhërohej të paguante biliona dollarë për dëmtime, shkruan BBC.

Nëntë anëtarëve të jurisë iu deshën më pak se dy orë për të marrë vendimin e tyre të premten pasdite.

Musk – i cili donte që gjyqi të zhvendosej në Teksas, ku është vendosur Tesla, duke argumentuar se nuk mund të merrte një gjykim të drejtë në San Francisko – e mirëpriti rezultatin.

Në Twitter, platformën e mediave sociale që ai bleu për 44 miliardë dollarë tetorin e kaluar, ai postoi: “Falë Zotit, mençuria e njerëzve ka mbizotëruar!

Në qendër të padisë ishte postimi i zotit Musk në Twitter më 7 gusht të vitit 2018: “Po shqyrtoj marrjen private të Teslas me 420 dollarë. Financimi i siguruar”.

Paditësit gjithashtu argumentuan se Musk kishte gënjyer kur ai postoi në Twitter më vonë gjatë ditës se “mbështetja e investitorëve është konfirmuar”.

Çmimi i aksioneve u rrit pas postimeve në Twitter, por ra përsëri brenda disa ditësh pasi u bë e qartë se marrëveshja nuk do të realizohej.

Humbjet e investitorëve u llogaritën deri në 12 miliardë dollarë, sipas një ekonomisti të punësuar nga aksionerët.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) paditi Musk për postimet e tij në Twitter, duke e akuzuar atë për gënjeshtra ndaj investitorëve. Musk pranoi të largohej si kryetar i bordit të Tesla-s dhe u pajtua me 20 milionë dollarë.

Gjatë gjykimit që zgjati tre javë, Musk, i cili gjithashtu drejton SpaceX dhe Twitter – kishte argumentuar se mendonte se kishte një angazhim verbal nga fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite për marrëveshjen.

Gjatë gati nëntë orëve në qëndrimin e dëshmitarit, njeriu i dytë më i pasur në botë tha: “Vetëm sepse unë postoj diçka në Twitter nuk do të thotë që njerëzit e besojnë atë ose do të veprojnë në përputhje me rrethanat.”

Aksionarët kishin argumentuar se “fondet e siguruara” sugjeronin më shumë se një marrëveshje verbale.

Shpërndaje në rrjete sociale