Google ADS

EBA mohojnë të kenë hakuar agjencinë e lajmeve të Katarit

17:29 | 17 Korrik 2017
Arbresh.info

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar se janë prapa hakimit të dyshuar të agjencisë shtetërore të lajmeve të Katarit në maj.

Uashingtoni citonte zyrtarët e inteligjencës amerikane duke thënë se Emiratet e Bashkuara Arabe kishin orkestruar postimin e citimeve të nxitëse që iu atribuuan emirit të Katarit që ai këmbënguli se ishin të fabrikuara, transmeton portali arbresh.info.

Incidenti ndihmoi të shkaktojë një çarje diplomatike midis Katarit dhe fqinjëve të saj.

Katari tha se raporti “pa mëdyshje dëshmon se ky krim i keq ka ndodhur”.

Megjithatë, Ministri i Shtetit për Punë të Jashtme i UAE Anwar Gargash i tha BBC të hënën se raporti i Post-it ishte “i pavërtetë”.

Ai gjithashtu përsëriti se Emiratet e Bashkuara Arabe dhe pesë vende të tjera arabe nuk i shkruan FIFA-s për të kërkuar që Katari të hiqet nga e drejta për të organizuar Kampionatin Botëror 2022./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale