Dy të vdekur, 1 i plagosur rëndë nga një sulm me thikë afër Parisit

17:00 | 23 Gusht 2018

Dy persona janë vrarë sot dhe një është i plagosur rëndë pasi një person, raportohet të ketë sulmuar me thikë.

Policia ka vrarë personin i cili të enjten në mëngjes ka sulmuar njerëzit në rrugë jo shumë larg Versajës. Mediat lokale kanë thënë se sulmuesi – një burrë i lindur më 1982 – ishte i armatosur me një thikë i cili kishte hyrë në një pavijon duke bërtitur “Zoti është një, nëse hyni do të ju vras të gjithëve.”

Sulmuesi ishte i njohur për forcat e sigurisë dhe ishte në listën e kërcënimeve për shtetin, i njohur si Fiche S.

Sipas Reuters viktimat besohen të jenë nëna dhe motra e sulmuesit dhe besohet të ketë qenë një mosmarrëveshje familjare.

Ministri i Brendshëm i Francës Gerard Collomb shprehi ngushëllimet e tij për viktimat dhe familjet e tyre në Twitter duke shtuar se hetimet do të vazhdojnë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale