Google ADS

Dy policë u pezulluan nga puna për përdorim force, japin dorëheqje 57 oficerë në mbështetje

13:23 | 6 Qershor 2020

Më shumë se 50 oficerë policie në Buffalo kanë dhënë dorëheqje në mbështetje të dy kolegëve që janë suspenduar nga puna, pas qarkullimit të një videoje duke e shtyrë një 75-vjeçar në tokë i cili përfundoi me lëndime të rënda në kokë.

57 oficerët që jepnin dorëheqjen përbëheshin nga i gjithë ekipi i reagimit të urgjencës i departamentit të policisë Buffalo (BDP). Ata do të jenë ende të punësuar nga BDP dhe do të paguhen, por ata nuk do të punojnë më në ekipin e reagimit të urgjencës, transmeton portali arbresh.info.

Zhvillimi shokues, i cili shkaktoi një valë zemërimi të mediave sociale, ka të ngjarë të rritë tensionet në qytetin në shtetin e Nju Jorkut, e cila si shumë vende të tjera ka parë protesta të gjëra kundër brutalitetit policor në vazhdën e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie i bardhë i Minneapolis.

Protestat janë dëmtuar nga incidente të përhapura të dhunës policore kundër demonstruesve dhe mediave që kanë shkaktuar dënime nga grupet e të drejtave civile në SHBA dhe jashtë saj. Shumë prej tyre janë filmuar dhe përhapur përmes mediave sociale.

Sulmi brutal ndaj Martin Gugino nga policia e Buffalo dukej se goditi një fije të veçantë.

Video nga stacioni radiofonik publik WBFO tregon se Gugino i afrohej një linje oficerësh të helmetuar që mbanin shkopinj, ndërsa ata pastrojnë demonstruesit nga Sheshi Niagara rreth kohës së një shtetrrethimi 8:00. Dy oficerë e shtyjnë Gugino prapa dhe ai godet kokën në trotuar. Vërehet gjaku duke u derdhur ndërsa oficerët ecin përpara. Një oficer përkulet poshtë për të kontrolluar njeriun e dëmtuar para se të nxitet së bashku nga një oficer tjetër.

Prokurorët tani po hetojnë dhe dy oficerë janë pezulluar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme