Google ADS

Deputetët anglezë votojnë pro një izolimi të dytë

23:43 | 4 Nëntor 2020
Trina Galanxhi

Deputetët në Britani të Madhe kanë votuar pro izolimit një mujor për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Me 513 vota, deputetët mbështesin planin e kryeministrit Boris Johnson, i cili ka kërkuar izolim të dytë për shkak të parandalimit të infeksionit, i cili mund të dalë jashtë kontrollit dhe të dërgojë në kolaps sistemin shëndetësor, transmeton portal arbresh.info

Vetëm 38 deputetë kanë qenë kundër, shkruan Reuters.

Rezultati i votimit nuk ishte i pasigurt sa më shpejt që Partia e Punës e opozitës njoftoi se do të mbështeste lëvizjen, megjithëse kritikoi Johnson për reagimin e tij të ngadaltë.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar njoftoi mbylljen e dytë të Anglisë më herët, e cila do të zgjasë nga 5 nëntor deri më 2 dhjetor.

Qytetarët do të jenë në gjendje të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm nëse shkojnë në punë, shkollë ose kolegj, në një dyqan, për një kontroll shëndetësor ose nëse duan të ushtrojnë jashtë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale