Coca-Cola shkurton mijëra vende pune në SHBA e Kanada

19:51 | 28 Gusht 2020

Coca-Cola është duke ofruar t’i paguajë punonjësit që pranojnë të largohen vullnetarisht, pasi po përgatitet për të bërë shkurtime pune për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Kompania, e cila ka pësuar një rënie të shitjeve si rezultat i krizës publike, njoftoi të Premten se do të zbatojë shkurtime “vullnetare dhe të pavullnetshme” të stafit, transmeton portali arbresh.info.

Coca-Cola nuk tha se sa vende pune mund të humben në total, por ka konfirmuar se do të zvogëlojë numrin e segmenteve të tij individuale të biznesit nga 17 në nëntë.

Në një deklaratë, kompania tha se programi vullnetar pritet të zvogëlojë numrin e ndarjeve të pavullnetshme.

Kryetari dhe CEO James Quincey tha se biznesi do të “përparësojë një portofol të markave të forta dhe një kornizë të disiplinuar të inovacionit”.

“Ndërsa zbatojmë këto ndryshime, ne po vazhdojmë të evoluojmë organizatën tonë, e cila do të përfshijë ndryshime të rëndësishme në strukturën e fuqisë sonë të punës”, tha CEO.

Programet globale të prishjes pritet të bëjnë shpenzime prej rreth 350 milion deri në 550 milion dollarë.

Kompania është vetëm një nga shumë me lidhje me ngjarjet dhe industrinë e mikpritjes që është ndikuar shumë nga virusi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara