Burrit i hiqen 187 monedha nga barku

11:49 | 30 Nëntor 2022

Mjekët i kanë hequr 187 monedha nga stomaku një burri pasi ai shkoi në spital me dhimbje.

Burri nga Lingsugur, Indi, gëlltiti dhjetëra monedha të prerjeve të ndryshme përpara se të sillej në spital nga familja e tij të shtunën, shkruan “The Mirror” transmeton arbresh.info

Mjekët u tronditën kur zbuluan se ai kishte gëlltitur mbi 1.5 kg të monedhave gjatë dy deri në tre muajve – duke e lënë atë shumë të fryrë dhe të vjella.

Fotot tregojnë ngarkesën e shpërndarë nëpër një tavolinë në Spitalin Hangal Sri Kumareshwar në qytetin Bagalkot, Karnataka, pasi u hoq në një operacion dy orësh.

Imazhet e tjera tregojnë monedhat e ruajtura mjeshtërisht në një vijë brenda stomakut të burrit të kapur nga mjekët e hutuar gjatë një endoskopie.

Dr Eshwar Kalaburgi tha: “Ai vuante nga një problem psikiatrik. Ai kishte gëlltitur këto monedha dy deri në tre muajt e fundit.

Dr Rakesh Khuran kreu operacionin dy-orësh mbi 32-vjeçarin në Muzaffarnagar, Uttar Pradesh, Indi, i cili mbetet në kujdesin intensiv.

Pacienti fillimisht u shtrua në spital me dhimbje të forta stomaku, por mjekët ishin në befasi kur e ekzaminuan.

Ata fillimisht menduan se dhimbja mund të ishte shkaktuar nga një tumor, por skanimet treguan një grup objektesh të huaja.

Më pas kirurgët i bënë prerje në bark dhe i kapën lugët metalike një nga një.

Në total, operacioni zgjati dy orë për t’i hequr të gjithë. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale