Google ADS

Britania i jep lejen Ukrainës të përdorë raketat kundër objektivave brenda Rusisë

08:53 | 11 Korrik 2024
K.B

Keir Starmer i ka thënë presidentit ukrainas se raketat britanike mund të përdoren për sulme mbrojtëse kundër objektivave brenda Rusisë.

Njoftimi erdhi pasi kryeministri i ri britanik u takua me Volodymyr Zelensky në samitin e NATO-s në Uashington të mërkurën.

Vendimi për raketat Storm Shadoë, i cili është mirëpritur nga Ukraina, përfaqëson një ndryshim të ashpër në politikë nga qëndrimi i mbajtur nga ish-qeveria konservatore.

Duke sinjalizuar masën, por duke refuzuar të hyjë në “aranzhime operacionale”, John Healey, sekretari i ri i mbrojtjes, tha se Britania do të bëjë gjithçka për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj për të zmbrapsur forcat ruse.

“Ne ofrojmë pajisje armësh ku mundemi që ata të mbrohen, dhe siç bëjmë për veten dhe çdo komb tjetër në konflikt, ne kërkojmë, sepse është e drejta ndërkombëtare, që lufta të zhvillohet brenda atyre rregullave të Konventës së Gjenevës”, tha ai./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme