Britania e Madhe do të dërgojë raketa Brimstone në Ukrainë brenda javësh

23:03 | 26 Prill 2022

Javën e kaluar, kryeministri Boris Johnson tha se Britania e Madhe po shikonte mënyra për të furnizuar Ukrainën me raketa kundër anijeve, duke përfshirë montimin e raketave të saj Brimstone në automjete.

Tani, ministri i mbrojtjes James Heappey u ka thënë deputetëve se puna për përshtatjen e raketave ka përparuar aq shpejt sa mund t’i sigurojë ato “në javët e ardhshme”, shkruan bbc, transmeton portal arbresh.info

Ky dërgim i fundit i planifikuar është në përgjigje të kërkesave nga Kievi për raketa sulmi tokësor me rreze më të gjatë, tha ai.

Raketat e squfurit janë projektuar për t’u përdorur kundër objektivave tokësorë dhe detarë me lëvizje të shpejtë dhe zakonisht gjuhen nga avionët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale