Brigitte Macron ‘vë në siklet’ Presidentin Trump

23:28 | 25 Gusht 2019

Gruaja e Presidentit francez, Brigitte Macron, ia ka dalur që të josh Donald Trump në fund të samitit të G7-tës.

Puthja ndodhi pasi udhëheqësit botërore mblodhën pas një darke në ditën e dytë të takimit në Biarritz, Francë, transmeton portali arbresh.info

Sipas mediave botërore, Trump “u zu në befasi” nga veprimi i Macron, sa thuhet se ka refuzuatr të takohet me ministrin e jashtëm Iranian, Mohammed Javad Zarif.

Ish-ambasadorja e SHBA-ve në OKB, tentimin për takim me lidereve amerikanë dhe iranianë, nga ana e Emmanuel Macron, e ka qajtur si “mosrespektim”.

Ajo ka shtuar se Irani mbështet terrorizmin dhe nuk sjell ‘asgjë më shumë se vdekje’ për Amerikën.

Macron ka bërë thirrje që të zbuten tensionet mes SHBA-ve dhe Iranit.

Franca gjithashtu ka refuzuar të mbështesë dëshirën e Amerikës për sanksione të reja kundër Iranit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale