Bideni dhe BE-ja premtojnë bashkëpunim për sigurinë energjetike

19:38 | 28 Janar 2022

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, janë zotuar të bashkëpunojnë për të garantuar sigurinë energjetike të Evropës, si dhe të Ukrainës, në mes të bllokimit të vazhdueshëm me Rusinë.

“Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja po punojnë së bashku drejt furnizimit të vazhdueshëm, të mjaftueshëm dhe në kohë të BE-së me gaz natyror nga burime të ndryshme anembanë globit, për të shmangur goditjet e furnizimit, përfshirë ato që mund të rezultojnë nga një pushtim i mëtejshëm rus i Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të përbashkët, shkruan Aljazeera.

BE-ja aktualisht varet nga Rusia për afërsisht një të tretën e furnizimeve të saj me gaz, por me Uashingtonin dhe aleatët evropianë të NATO-s, që kërcënojnë të vendosin sanksione gjymtuese ndaj Moskës nëse ajo sulmon Ukrainën, ekziston frika se Kremlini mund të përdorë dominimin e tij energjetik si levë.

Çdo ndërprerje në furnizimin me gaz të Rusisë në Evropë do të përkeqësonte një krizë ekzistuese energjetike, të shkaktuar nga një mungesë. Por plani për të siguruar që furnizimet e duhura të arrijnë në kontinent është i ndërlikuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara