Biden: Unë jam gjithmonë gati

10:05 | 16 Qershor 2021

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden takohet për bisedimet e tij të para si president me udhëheqësin rus, Vladimir Putin, të Mërkurën, në atë që pritet të jetë afërsisht një gjysmë dite diskutimesh midis dy udhëheqësve dhe ndihmësve pas dyerve të mbyllura. Kjo pasi kaloi shumë një udhëtim një javor evropian – pika kryesore e politikës së jashtme të presidencës së tij deri më tani – duke punuar për të forcuar lidhjet me kombet partnere me mendje të njëjtë në mënyrë që të merren më mirë me rivalët Rusinë dhe Kinën.

Një reporter menjëherë pas mbërritjes së Biden në Gjenevë të martën bërtiti një pyetje nëse ai ishte gati për bisedimet e së mërkurës. “Unë jam gjithmonë gati,” u përgjigj Biden, shkruan PBS News Hour, raporton arbresh.info.

Udhëheqësi amerikan arriti në Gjenevë pas konsultimeve të ngushta me udhëheqësit globalë në samitin e Grupit të Shtatë, NATO , SHBA dhe Bashkimi Evropian. Ai siguroi një seri komunikatash të përbashkëta duke shprehur shqetësime mbi Rusinë dhe Kinën dhe ishte në BE të Martën për të kryesuar njoftimin e një përparimi që lehtëson një mosmarrëveshje të gjatë tregtare të avionëve amerikanë me atë bllok./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara