Biden për Prince Philip: Ishte ‘pika e djalit’

00:17 | 10 Prill 2021

Presidenti amerikan, Joe Biden, para gazetarëve i ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e Prince Philip, burrit të Mbretëreshës Elizabeta II.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Biden kujtoi Prince Philip për “trimërinë” e treguar gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe vlerësoi shërbimin e tij për Britaninë e Madhe, transmeton portal arbresh.info

Ai gjithashtu vuri në dukje punën bamirëse të dukës dhe rolin e tij si një “kampion i mjedisit”.

“Ai ishte pika e djalit”, tha Biden, 78 vjeç.

“Mungesa e tij do të ndjehet, sidomos në Britani të Madhe. 99 vjeç dhe nuk u ndal asnjëherë, prandaj edhe e admiroj për energjinë dhe vullnetin që kishte”, shtoi Biden.

Prince Philip ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme, pas disa ditësh shtrimi në spital për shkak të gjendjes së përkeqësuar shëndetësore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara