Biden: Do ta nënshkruajë reformën e ligjit zgjedhor

21:03 | 4 Mars 2021

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëjnë ndryshime në ligjin zgjedhor.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka thënë se do të nënshkruajë një dispozitë që reformon ligjin zgjedhor pasi propozimi të kalojë nga Kongresi amerikan.

Njoftimi i presidentit amerikan pasoi të nesërmen pasi ligji u miratua në Dhomën e Përfaqësuesve të Capitol Hill, raporton reuters.

“Unë pres që të nënshkruajmë ligjin në mënyrë që së bashku të mund të forcojmë dhe rivendosim demokracinë amerikane deri në zgjedhjet e ardhshme dhe ato që pasojnë”, tha Biden në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Para nënshkrimit, projektligji duhet të miratohet nga Senati, ku të dyja forcat politike kanë numër të njëjtë të ligjvënësve.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara