Austri: Lloji i ri i koronavirusit po përhapet shpejt

10:23 | 17 Janar 2021

Lloji i ri i koronavirusit, që tanimë njihet si koronavirusi britanik, është duke u përhapur me shpejtësi të madhe në Austri.

Austria është duke kryer testime falas në masë, me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit, transmeton portal arbresh.info

Një kontroll i hollësishëm i rezultateve pozitive të testit në vetëm një qendër prove tregoi se 14 nga 83 mostrat me shumë gjasa përmbajnë një mutacion të virusit britanik.

Një tendosje jashtëzakonisht ngjitëse është konfirmuar në provincën e Styria, dhe më parë në provinca të tjera, gjë që tregon se virusi po përhapet shpejt nëpër Austri.

Aktualisht, sipas një studimi nga Universiteti Mjekësor, shkaku i sëmundjes në deri në 17 përqind të rasteve është një lloj i ri në Vjenë.

Sipas sekretarit të Ministrisë së Shëndetësisë, Peter Hacker, tha se nuk do të habitej nëse lloji i ri i koronavirusit do të ishte i pranishëm tek 20 përqind e të të infektuarve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara