“Ata po shkojnë drejt kryeqytetit tonë”

13:34 | 1 Mars 2022

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy e ka përshkruar sulmin me raketa dhe raketa të Rusisë në Kharkiv si një akt terrori dhe një krim lufte, raporton The Guardian, transmeton arbresh.info.

Duke iu drejtuar njerëzve të tij në një video-mesazh në Facebook, Zelenskiy tha:

Ky është terror kundër qytetit, ky është terror kundër Kharkivit, terror kundër Ukrainës. Në shesh nuk kishte asnjë objektiv ushtarak.

Raketa për në sheshin qendror është tmerr i qartë, i pa maskuar. Askush nuk do të falë. Askush nuk do të harrojë. Kjo goditje në Kharkiv është një krim lufte.

Mbrojtja e kryeqytetit të Ukrainës, Kievit, është “prioriteti kryesor” për shtetin, tha ai.

Kharkiv dhe Kiev janë aktualisht objektivat më të rëndësishëm për Rusinë. Terrori ka për qëllim të na thyejë. Për të thyer rezistencën tonë. Ata po shkojnë drejt kryeqytetit tonë, si dhe në Kharkiv./arbresh.info/