Arrestohet artisti rus pasi formoi një jashtëqitje gjigante nga bora

15:32 | 18 Janar 2022

Një artist rus është arrestuar pasi krijoi një skulpturë dëbore në formën e një tubi gjigant pranë varrezave në Shën Petersburg.

Policia dhe media lokale më 17 janar raportuan se Ivan Volkov u akuzua penalisht për përdhosjen e vendit të varrimit të të vdekurve kur krijoi skulpturën 5 metra të gjatë, raporton RadioFreeEurope, transmeton arbresh.info

Skulptura u ndërtua në “Fushën e Marsit”, hapësirë ku ndodhen varrezat e njerëzve që kishin vdekur gjatë Revolucionit Rus të vitit 1917.

Volkov, 29 vjeç, postoi fotografi të jashtëqitjes në Facebook dhe Instagram, duke komentuar se ai nuk i jepte “ndonjë kuptim të veçantë punës”. Postimet janë hequr që atëherë.

Nëse shpallet fajtor, artisti përballet me gjobë ose deri në pesë vjet burg. /arbresh.info/

Lajmet më të lexuara