Anulohen më shumë se 800 fluturime brenda një dite në SHBA

15:12 | 3 Gusht 2021

Mijëra pasagjerë amerikanë të Spirit Airlines dhe American Airlines u përballën me anulime dhe vonesa gjatë ditës së hënë.

Një zëdhënës i Spirit tha për ABC News se anulimet e mbi 800 fluturimeve janë rezultat i një “stuhie të përsosur”, duke fajësuar motin.

Pasagjerët e frustruar shkuan në rrjetet sociale duke shkruar se ishin bllokuar, të detyruar të prisnin në radhë të gjata, ose të ndryshonin rrugën.

“Ne po punojmë gjatë gjithë kohës për t’u kthyer në rrugën e duhur pas disa ndërprerjeve të udhëtimit gjatë fundjavës për shkak të një sërë sfidash të motit dhe funksionimit,” tha Spirit në një deklaratë.

“Ne kishim nevojë të bënim anulime proaktive të disa fluturimeve në të gjithë rrjetin, por shumica e fluturimeve janë ende të planifikuara siç ishte planifikuar. ”

Ndërkaq American Airlindes anuloi 529 fluturime të hënën, pothuajse 20% e funksionimit të tij të përditshëm.

Transportuesi tha se shkaktar për anulim është moti i keq.

Lajmet më të lexuara