Anëtarët e partisë pro-ruse lejohen të marrin pjesë në zgjedhjet lokale në Moldavi

19:11 | 3 Tetor 2023

Një gjykatë moldave ka thënë se anëtarët e partisë pro-ruse Shor të vendit mund të marrin pjesë në zgjedhjet lokale – vetëm disa muaj pas ndalimit të saj.

Gjykata Kushtetuese e Moldavisë shpalli vendimin sot pas një ankese të anëtarëve të Shor.

Partia, e udhëhequr nga oligarku në mërgim Ilan Shor, ishte pas një sërë protestash antiqeveritare në fillim të këtij viti. Perëndimi dhe qeveria moldave e kanë akuzuar atë për përpjekje për të destabilizuar vendin.

Gjykata e shpalli Shor jokushtetues në qershor, duke e parë atë të ndaluar menjëherë.

Anëtarët e Shor që shpresojnë të marrin pjesë në zgjedhjet lokale në nëntor do të jenë në gjendje të kandidojnë si kandidatë të pavarur ose anëtarë të partive të tjera, vendosi sot ajo.

Shpërndaje në rrjete sociale