Google ADS

Analistët amerikanë: Hamasi ka besim se mund t’i mbijetojë luftës

11:46 | 7 Qershor 2024
R J

Hamasi “mbetet i bindur” se mund t’i mbijetojë luftës së vazhdueshme në Rripin e Gazës.

Kjo mbështetet nga analistë nga Instituti për Studimin e Luftës (ISW) dhe Projekti i Kërcënimeve Kritike (CTP), sipas të cilëve besimi i Hamasit për t’i rezistuar konfliktit është “konsoliduar” pas reduktimit të operacioneve ushtarake tokësore nga Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) në Gaza.

Ndër të tjera, Hamasi, shkruajnë grupet e mendimit në një raport të përbashkët të lëshuar në Uashington, po përdor taktikën e luftimit dhe më pas tërheqjes në zonat ku forcat izraelite nuk po operojnë për të “pushuar dhe rindërtuar”./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale