Amerikanët duan një dokument vaksinimi, zbulon sondazhi

23:19 | 13 Prill 2021

Gati dy të tretat e amerikanëve mbështesin një formë të dokumentit që konfirmon se një person është vaksinuar dhe gjysma besojnë se një program i tillë duhet të jetë i detyrueshëm, ka zbuluar sondazhi i ri.

Sondazhi i kryer nga Morning Consult gjeti se 63 përqind e amerikanëve mbështesin idenë e zhvillimit të një dokumenti të vaksinimit, ndërsa 46% besojnë se ky dokument duhet të jetë i detyrueshëm, raporton The Hill, transmeton portal arbresh.info

Pavarësisht nga dokumentet mbështetëse, më shumë se gjysma e të anketuarve – 53 përqind – kundërshtojnë kompanitë që ndalojnë hyrjen e njerëzve të pavaksinuar në zyrë, krahasuar me 36 përqind që mbështesin idenë.

Gjysma e të anketuarve besojnë se punëdhënësit duhet të kërkojnë një certifikatë vaksinimi para se të kthehen në zyra dhe 40% e kundërshtojnë atë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara