Çështjet që do të diskutohen tregojnë për një takim shumë të tensionuar Biden-Putin

09:20 | 16 Qershor 2021

Takimi i Presidentit Biden të Mërkurën me Presidentin Vladimir V. Putin të Rusisë do të jetë mjaft i tensionuar.

Një nga temat kryesore të takimit në Gjenevë do të jetë e ardhmja e traktatit të Fillimit të Ri, i cili kufizon Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë në 1,550 raketa të vendosura secila, sipas një zyrtari të lartë të administratës i cili informoi gazetarët mbi fluturimin nga Brukseli. Z. Biden ka në plan të përballet me Z. Putin, të cilin ai e ka quajtur një vrasës, në lidhje me sulmet e fundit të ransomware ndaj kompanive amerikane dhe agjencive qeveritare dhe ai do të kërkojë që Moska të ndalojë strehimin e grupeve kriminale të piraterisë që veprojnë në tokën ruse. Ai gjithashtu do të përshkruajë përgjigjet nëse vazhdojnë sulmet private të drejtuara nga shteti ose private që vijnë nga Rusia, tha zyrtari. Z. Biden ka të ngjarë të ngrejë çështjen e ndalimit të Aleksei A. Navalny, udhëheqësi i opozitës i sëmurë.

Takimi, i cili do të zhvillohet në Villa La Grange, një vilë e shekullit të 18-të vendosur në bregun e Liqenit të Gjenevës, pritet të zgjasë katër ose pesë orë, dhe ndoshta më gjatë.

Ngjarja sot pritet të fillojë në orën 13:00. pasuar nga një takim më i vogël midis Z. Biden, Z. Putin, Sekretarit të Shtetit Antony J. Blinken dhe homologut të tij rus, Sergey V. Lavrov, së bashku me përkthyesit.

Grupi më pas zgjerohet për të përfshirë ndihmës të tjerë, megjithëse madhësia dhe kohëzgjatja e sesionit do të përcaktohet nga ngjarjet. Gazetarët dhe fotografët do të lejohen të marrin pjesë në krye të takimit, dhe pastaj të fillojnë kur drejtorët të fillojnë punën, shkruan arbresh.info.

Itinerari i detajuar i Z. Biden – apo edhe ekzistenca e një orari të detajuar publik – shënon një kontrast nga bisedat e pashkruara të Z. Trump me Z. Putin, i cili përfshinte një bisedë të gjatë me udhëheqësin rus në Hamburg në 2017, i cili nuk u bë i ditur deri pas faktit.

Të hënën, Z. Biden vendosi një ton të matur për takimin, duke paralajmëruar Z. Putin se vdekja e Z. Navalny, një nga kundërshtarët më të hapur të presidentit rus, do të pengonte marrëdhëniet tashmë të tensionuara të Rusisë me udhëheqësit botërorë.

“Vdekja e Navalny do të ishte një tregues tjetër se Rusia ka pak ose aspak synim të respektojë të drejtat themelore themelore të njeriut”, tha Z. Biden në një konferencë shtypi pas takimit të NATO-s.

“Do të ishte një tragjedi,” shtoi ai. “Kjo nuk do të bënte asgjë përveç dëmtimit të marrëdhënieve të tij me pjesën tjetër të botës, sipas mendimit tim, dhe me mua.”/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara