Google ADS

Haradinaj i premton SBASHKU-t rritje pagash për 50 për qind për gjithë punëtorët e arsimit

15:31 | 10 Korrik 2024
A B

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se sot ka pritur në takim përfaqësues të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se antarëve të SBASHK-ut u ka premtuar rritje pagash për 50 për qind, për punëtorët e arsimit në të gjitha nivelet.

Ai, shkruan se arsimi është prioritet në programin zgjedhor të AAK-së 2025-2029.

“Në takim me delegacionin e SBASHK-ut, kryesuar nga z. Rrahman Jasharaj, u njoftova për sfidat me të cilat përballen mësimdhënësit dhe arsimi në përgjithësi. Po ashtu, me ta i ndava 14 prioritetet në sferën e arsimit që do të përfshihen në programin zgjedhor të AAK-së 2025-2029. E konfirmova synimin tonë për rritjen e pagave për punëtorët e arsimit në të gjitha nivelet për 50% si dhe ngritjen e buxhetit për arsim për 6%. Arsimi do të jetë prioritet i Aleancës”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Shpërndaje në rrjete sociale