SKENA, projekti që trajnon gjimnazistët në Tiranë

23:18 | 29 Qershor 2018

Projekti SKENA konsiston në disa ditor intensiv në leksione teorike dhe praktike rreth artit të 7-të.

Këtë vit ka qenë edicioni i dytë i skenës, shkruan arbresh.info.

Edhe pse pa mbështetjen e ministrisë së kulturës, stafi i projekti ka gjetur bashkëpunime të tjera me komunën dhe kompanitë private që e duan dhe e përkrahin artin.

Grupi i përzgjedhur vizitoj atje arkivin e filmit, kompaninë e prodhimeve audio-vizuale AA film, ministrinë e kulturë dhe  instalacionin e krijuesit japonez (Reja) ku shikuan nje film italian.

Vitin e kaluar si ligjerues mysafir kishin Erion Veliajn, ndërsa këtë vit nga Hollywood ateroi, Marko Caka për të treguar rrugëtimin e tij, dëshmitë nga industria më e madhe në botë.

Në leksione teorike, Iris Canaj tregoi paraproduksionin, për të vazhduar me Endi Hoxhën në praktikë.

Ne fund grupi i përzgjedhur bëri një etyd video për trendin e bicikletave në Tiranë. Komuna e Dragashit dhe shumë organizata joqeveritare jofitimprurëse bën të mundur këtë edicion të skenës, ZgatarShop Videomobile OJF DoArt OJQ Thesari Ecovolis./arbresh.info/

 

SKENA2-Etyd

Nje Etyd i realizuar nga Grupi SKENA2 qe u trajnua ne Tirane.

Gepostet von SKENA am Donnerstag, 28. Juni 2018

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara