Aston Martin do të prodhojë DBX elektrik në Uells

20:48 | 8 Prill 2017

Pas blerjes së një ish-fabrike ushtarake në Uells, të cilën Aston Martin e ka transformuar në masë të madhe në kapacitete moderne të prodhimit, automobili i tyre i parë nga fabrika e re do të jetë një DBX elektrik.

Hyrja e Aston Martinit në tregun ultra-luksoz të automobilave crossover dhe SUV është planifikuar për 2019, dhe në kompaninë britanike të automobilave thonë se në fotografitë e fundit të publikuara të koncept modelit elektrik të DBX mund të shihet, përveç ndryshimeve minimale, se si duket DBX, i cili në edicionin e konceptit premierë ishte prezantuar në vitin 2015 në panairin e automobilave në Gjenevë, transmeton KosovaPress.

DBX do të lëvizë me katër elektro-motorë, ndërsa transmetimi i energjisë do të kryhet mbi të dyja boshtet. Krejtësisht i ndryshëm nga të gjitha krijimet e mëparshme të Aston Martin, automobili duhet të ri-definojë qasjen aktuale në prodhimin dhe dizajnin e automjeteve luksoze dhe SUV.

Pas pamjes së automobilit qëndron projektuesi Marek Reichman, ndërsa DBX në konfigurimin bazë do të ofrohet si GT katër-ulës me dy bagazhe të mëdha dhe dizajn të hapësirës së pasagjerëve, të cilat nuk do të kenë pika prekëse me modelet aktuale të Aston Martinit.

Është e njohur tashmë se DBX në formën e tij të prodhimit do të jetë thjesht më atraktiv, por edhe dukshëm më praktik me pesë dyer.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara