Suarez: Barcelona më tha se jam shumë i vjetër

08:33 | 23 Shkurt 2021

Luis Suarez ka zbuluar se aspekti më zhgënjyes i largimit të tij nga Barcelona ishte se klubi tha se ai ishte shumë i moshuar për të performuar në nivelin më të lartë, shkruan Goal.

Suarez u largua nga Barça për në Atletico shtatorin e kaluar, në një transferim që ikona e Camp Nou, Lionel Messi, e përshkruan si ‘të çmendur’ dhe ai ka bërë një rrugë të gjatë për të provuar se klubi kishte nxituar në veprimet e tyre.

“Ajo që më shqetësoi në të vërtetë ishte kur ata më thanë se isha i moshuar dhe se nuk mund të luaja më në një nivel të lartë, të jem në lartësinë e [detyrës së përballjes] një ekipi të shkëlqyeshëm,” i tha Suarez France Football. “Kjo është ajo që nuk më pëlqeu”

“Nëse nuk do të kisha bërë asgjë në një klub si Barça për tre ose katër sezone, do ta kisha kuptuar,” tha ai. “Por, çdo vit në Barca, unë shënoja më shumë se 20 gola në sezon. Unë gjithmonë kam pasur statistika të mira, menjëherë pas Leo (Messi).

“Sot, ne mund të shohim se nuk është e lehtë për të luajtur në Barca … Shumë lojtarë që nënshkruan atje nuk kishin nivelin që pritej prej tyre. Unë, kam luajtur për gjashtë vjet në Barca duke ruajtur një nivel të caktuar dhe duke jetuar deri në atë që pritej nga unë.

“Në Barca, rrethanat kanë ndryshuar, klubi kishte nevojë për ndryshime. Dhe unë e pranova atë. E vetmja gjë që më shqetësoi ishte mënyra [se si ndodhi]. Mendoj se kam merituar një farë respekti.

“Ishte një vendim që nuk mund ta parandaloja. Ndjeva sikur nuk po më llogarisnin më, kështu që me krenarinë time i thashë vetes se do të vazhdoja të tregoja atë që vlej. Kjo është arsyeja pse ideja për të shkuar në Atletico, një ekip konkurrues, më tërheqi”.

Fushata kulmore e Suarez ishte në sezonin 2015-16, kur shënoi 59 gola në të gjitha garat. Ishte një term në të cilin ai shënoi më shumë gola sesa Messi, dhe fitoi Këpucën e Artë Evropiane, transmeton arbresh.info.

Ai shënoi 36 gola në 2016-17 dhe 31 gola në 2017-18, por trendi ishte në rënie dhe në dy sezonet e tij të fundit në klub ai shënoi 23 dhe 21 gola.

Suarez ka shënuar 16 gola për Atletico deri më tani këtë sezon dhe ata kryesojnë në tabelën e La Ligës me tre pikë më shumë se vendi i dytë – megjithëse forma e tyre është zhytur në javët e fundit me vetëm një fitore nga katër ndeshjet e tyre të fundit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara