Pse shefi i Chelsea Roman Abramovich u kthye te ish-trajneri i PSG-së

18:12 | 27 Janar 2021

Trajneri i ri i Chelsea, Thomas Tuchel fitoi trefishin e brendshëm me PSG sezonin e kaluar dhe arriti në finalen e Ligës së Kampionëve; Ousmane Dembele dhe Christian Pulisic u zhvilluan të dy nën udhëheqjen e 47-vjeçarit – por a do të vazhdojnë grindjet me pronarët e klubeve në Stamford Bridge?

Pas shkarkimit të Frank Lampard nga Chelsea, çfarë e shtyu Roman Abramovich të bënte Thomas Tuchel menaxherin e tij të 12-të të përhershëm në më pak se 18 vjet?

Ndërsa ishte një e hënë blu për Lampard, Tuchel do të marrë detyrën në Stamford Bridge më pak se një muaj pas shkarkimit të tij si trajner i PSG, në prapavijë të një marrëdhënie të prishur me bordin e klubit dhe shpenzuesit e mëdhenj të ulur në vendin e tretë në Ligue 1.

Gjermani ka nderuar një CV të fortë që nga pushimi i tij i parë në menaxhim në Mainz, një vit pasi  Jurgen Klopp ishte larguar për Borussia Dortmund në 2009.

Tuchel që atëherë ka vazhduar të rivendosë Dortmund në Bundesliga para se të fitojë përsëri -mbrapa titujve të Ligue 1 me PSG, si dhe udhëheqja e klubit në finalen e saj të parë të Ligës së Kampionëve, megjithëse gjatë një mandati të pasurive të përziera në Paris.

Në PSG, tensioni midis Tuchel dhe drejtorit Leonardo u përfol për kohë të gjatë në shtypin francez, por u hodh në sytë e publikut në tetor 2020 për shkak të zhgënjimit të menaxherit që kapiteni Thiago Silva, ndër të tjerët, nuk ishte zëvendësuar pasi u largua për t’u bashkuar me Chelsea. “Nëse qëndron kështu, nuk mund të flasim për të njëjtat synime,” tha ai kur u pyet për ambiciet e PSG këtë sezon. Komenti nuk u prit mirë.

gjakosur Mason Mount, Tammy Abraham dhe Reece James ndër të tjerët pasi ata përfunduan të katërtin në Premier League sezonin e kaluar.

 

Por pasi shpenzuan më shumë se 200 milion £ gjatë verës në ardhjet e reja, lojtarët si Timo Werner dhe Kai Havertz nuk janë përshtatur në Premier League në mënyrën që tifozët e Chelsea, apo në mënyrë të veçantë Abramovich, do të kishin pritur./Arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara