Presidenti i UEFA-s “dënon” ata që luajnë në Superligën Evropiane

15:16 | 19 Prill 2021

Presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin, ka konfirmuar se lojtarët të cilët do të luajnë në Superligën Evropiane, do ta kenë të ndaluar të luajnë në Kupën e Botës dhe në Kampionatin Evropian.

12 klube, Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona, Arsenal, Chelsea, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Inter, Milan dhe Juventus, e krijuan Superligën Evropiane të dielën, raporton Gazeta Express.

Superliga do të jetë garë e mbyllur dhe do t’i japë fund garës më të famshme evropiane për klube, Ligës së Kampionëve, nëse jetësohet.

UEFA vazhdimisht e ka kundërshtuar krijimin e një lige të tillë dhe është mbështetur edhe nga FIFA për këtë.

“Lojtarët që do të luajnë në Superligë do ta kenë të ndaluar të luajnë në Kupën e Botës dhe në Kampionate Evropiane. Ata nuk do të lejohen të luajnë për ekipet e tyre kombëtare”, ka thënë Ceferin të hënën.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara