A e njihni kundërshtarin e Mike Tyson?

09:18 | 27 Nëntor 2020

Mike Tyson që hyn në ring për herë të parë në 15 vjet është një nga ngjarjet më të mëdha sportive të vitit, megjithatë ndërsa bota flet për Tyson kundërshtari i tij i mëparshëm mbetet në errësirë, dhe ai është i lumtur me këtë.
Ish kampioni i botës në pesha të rënda bën kthimin e tij në aksion kundër Roy Jones Jr të Shtunën në mbrëmje, dhe ai mund të jetë në formë më të mirë se lufta e tij e fundit.

Koha e Tyson në boks u ndez në fillim të mesit të 00-të pasi ai humbi tre nga katër luftimet e tij të fundit. Lufta e tij e fundit erdhi në qershor 2005 ku ai u ndal në raundin e gjashtë nga irlandezi relativisht i panjohur Kevin McBride.

Karriera e 47-vjeçarit nuk shkoi shumë mirë pas fitores së famshme dhe ai u pensionua në 2011 dhe jeta e tij është shumë e ndryshme tani. “Tani punoj me një kirurg pemësh. Ai më ka hedhur pemë, pastruar borën, duke bërtitur” lëndë drusore “dhe të gjitha këto. Isshtë mirë”, tha McBride për Daily Mail.

“Kjo më mban të zënë. Puna ime është të marr gjëra dhe t’i vendos gjërat poshtë.”

Ashtë një luftë që shumëkush nuk do ta kujtojë normalisht, por irlandezi thotë se po shfaqet më shpesh për shkak të rikthimit, “Do të shfaqet më shpesh në këtë moment sepse sa herë që thonë për të duke u rikthyer, ata thonë se unë isha djali i fundit qe e rrahu.

“Më pëlqen kjo. Unë nuk rri ulur duke shikuar luftën, por dikush vendosi një klip në Facebook kohët e fundit dhe e pashë – ëndrra u bë realitet, apo jo?”

Tyson humbi dy herë nga Evander Holyfield në 1996 dhe 1997 por ai pastaj vazhdoi një sërë gjashtë luftimesh të pamposhtur, me katër fitore dhe dy pa garë, për të vendosur një goditje tjetër në titullin e peshave të rënda, këtë herë kundër Lennox Lewis.

Do të provonte të ishte lufta e tij e fundit kundër kundërshtimit të nivelit më të lartë ndërsa kampioni botëror britanik e ndaloi atë në raundin e tetë.

Iron Mike fitoi luftën e tij të radhës kundër Clifford Etienne në 2003 por ai pastaj humbi ndaj Danny Williams të Britanisë dhe më në fund ndaj McBride, për të ulur perden në karrierën e tij.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara