Google ADS

Fëmijëve në Brret të Krujës po u rrezikohet jeta

08:36 | 2 Mars 2019
Arbresh.info

Fëmijët në fshatin Brret të Malësisë së Krujës duhet që çdo ditë të udhëtojnë 2 orë me furgon duke rrezikuar jetën pasi rruga është buzë greminës. Shkolla në fshat është mbyllur ndërsa është shembur edhe ura që shkurtonte rrugën e cila lidhte fshatin me qytetin e Krujës.

“Ne shkollën e bëjmë në Krujë. Zgjohemi shumë herët se s’kemi rruygë ku të kalojmë këtej se është prishur ura. Rruga është është shumë e keqe, e gjatë. Kur është shi mund të ikë furgoni”, tha një nxënës.

Shoferi që çdo ditë i çon fëmijët në shkollë thotë se rruga është e rrezikshme dhe me rrisk.

Shumë e vështirë, sidomos me gjithë këta fëmijë”, tha ai.

Rreziku rritet akoma më shumë në ditë me reshje shiu kur lëvizja në disa pjesë të rrugës bëhet shumë e vështirë për shkak të rrëshqitjes dhe gurëve që bien nga lartësitë./Klan Plus

Shpërndaje në rrjete sociale